30.10.2020

Zmarł ks. Igor Korzydło (1976 - 2020)

 

Ś. P. ks. Igor Korzydło

Ks. Igor zaledwie kilka tygodni cieszył się z nowej parafii (Brzeżany - Podhajce - Kuropatniki). Wkrótce po przybyciu do Brzeżan zachorował na Covid-19 i - tak jak jego mama - przegrał walkę z chorobą... Choć był tu bardzo krótko, parafianie zdążyli zapamiętać go jako osobę lubiącą porządek, czciciela św. Antoniego Padewskiego. Widząc, że Brzeżany to tylko z tradycji "polska" parafia, zmienił proporcje języka używanego w liturgii na korzyść ukraińskiego (w rozmowie poza mszą używa się ukr.). O ile wcześniej po ukr. niedzielna Msza św. była raz w miesiącu, teraz jest co dwa tygodnie. Był to kompromis i ukłon w stronę starszego pokolenia parafian z polskich rodzin, które nie rozumie, że j. polski jest językiem martwym dla tej wspólnoty. 

Pogrzeb zmarłego odbył się już dzień po jego śmierci. Obrzędy pogrzebu rozpoczęły się w rodzinnej parafii katedralnej we Lwowie, a zakończyły na cmentarzu w Rudnie k. Lwowa. Na zdjęciach można zauważyć luźne podejście do przepisów sanitarnych (byłem jedynym kapłanem w masce). Nie znałem go, ale zastępowałem w duszpasterstwie przez ostatnie 5 tygodni. Reqiuem aeternam dona ei, Domine!

KORZYDŁO Igor, syn Michała:

6.10.2020

Wnętrze kościoła w Brzeżanach

 Piękny renesansowy kościół odnowiony przez ks. Andrzeja Reminca, proboszcza w latach 2009-2020. 

Na uwagę zasługują:
  • bogato zdobione kolumny, 
  • marmurowa tablica pamiątkowa ponownej konsekracji świątyni (17 IX 1775) i poświęcenia ołtarzy (13 X 1776) przez bpa Kryspina Cieszkowskiego za zgodą ordynariusza Wacława Sierakowskiego,
  • rekonstrukcja głównego ołtarza z XVII w.,
  • tablica nagrobkowa w prezbiterium "Pamięci Izabeli hr. Romanowej Potockiej, córki Stanisława Maryi z Książąt Sapiehów Hr. Potockich" - płaskorzeźba na białym marmurze wykonana w stylu neorenesansowym przez florenckiego rzeźbiarza Ferdynando Vichi (1883). 

Prawdopodobnie miejsce
po sprofanowanym grobowcu

 

Cmentarz żołnierzy tureckich w Łuposznej k. Brzeżan


  Jeden z bodajże 6 tureckich cmentarzy w okolicy z czasów I wojny światowej. Turcja była wtedy sojusznikiem Austro-Węgier, a pod Brzeżanami walczył XV Korpus Otomański. 

2.10.2020

Osoby łączące Jazłowiec i Gwoździec w historii

 Co wspólnego mają dwie miejscowości z Podola i Pokucia oddalone od siebie 70 km? Kilka osób z okresu XVI - XXI wieku...
1. Jerzy Jazłowiecki (1510-1575) - 19 sierpnia 1531 r. wziął udział w zwycięskiej bitwie pod Gwoźdźcem podczas wojny polsko-mołdawskiej. Wtedy nosił jeszcze nazwisko Monasterski (do 1547), protoplasta rodu Jazłowieckich. Przebudował istniejący do dzisiaj zamek w Jazłowcu. W 1564 r. był członkiem poselstwa do sułtana Sulejmana Wspaniałego. W 1569 r. został hetmanem polnym koronnym. Pełnił wiele funkcji, m.in. starosty śniatyńskiego (1573). 

Solemnitas Nativitatis Domini A. D. 2023